Tlenek węgla – cichy zabójca. Obudź czujność, włącz myślenie, zgaś ryzyko.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem powstaje przy niepełnym spalaniu materiałów palnych. Proces ten zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Tylko w 2016 roku, w wyniku pożarów i zatrucia tlenkiem węgla 7414 osób trafiło do szpitala, a 50 zmarło.

I. Tlenek węgla – CO

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz, wydzielający się podczas pracy urządzeń grzewczych. Powstaje w czasie spalania węgla i innych paliw (m. in. drewna, oleju opałowego, nafty, benzyny, gazu ziemnego, propanu, butanu itp.) w niewystarczającej ilości tlenu. Potocznie zwany cichym zabójcą – śmiertelnie niebezpieczny.

Do grup największego ryzyka zatrucia tlenkiem węgla należą:


– Noworodki i niemowlęta,
– Dzieci,
– Ciężarne kobiety,
– Osoby w podeszłym wieku,
– Osoby z wadami serca oraz chorobami układu oddechowego,

 


II. Urządzenia emitujące tlenek węgla

W latach 2015 – 2016 w wyniku zatrucia tlenkiem węgla śmierć poniosło 50 osób a 2229 wymagało hospitalizacji. Łączna liczba zdarzeń związana z tlenkiem węgla (czadem) na przełomie tych lat wyniosła 3878.

Urządzenia emitujące tlenek węgla – fot. czadowedomy.pl

Warto dbać o sprawność wszystkich urządzeń, które pod wpływem wadliwego działania mogą emitować tlenek węgla. Tylko specjalistyczna konserwacja sprzętu i przestrzeganie zasad jego użytkowania może uchronić Nas od niebezpieczeństwa zatrucia się czadem.

 

Zielonogórska straż pożarna w 2016 i pierwszej połowie 2017 roku odnotowała 99 zdarzeń związanych z wadliwością instalacji grzewczych (39 zdarzeń dotyczyło tlenku węgla, a 60 pożarów sadzy).
Główną przyczyną pożaru zabytkowej kamienicy na Placu Pocztowym było pęknięcie przewodu kominowego spowodowane pożarem sadzy.

 

 


III. Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia tlenkiem węgla

Trujące, toksyczne działanie tlenku węgla polega na bezpośrednim i nieodwracalnym łączeniu się tlenku węgla z hemoglobiną. Połączenie następuje 210 razy łatwiej i jest trwalsze niż połączenie z tlenem. W efekcie połączenia hemoglobiny z tlenkiem węgla powstaje Karboksyhemoglobina. Związek ten transportuje zdecydowanie mniejszą ilość tlenu z płuc do tkanek powodując ich niedotlenienie które niesie za sobą nieodwracalne skutki.

 

 

 

Tabela obok przedstawia skutki jakie towarzyszą zatruciom tlenkiem węgla, wyszczególnione jest stężenie tlenku węgla, czas narażenia i objawy zatrucia. Przy wysokich stężeniach czadu w pomieszczeniach – od śmierci dzielą Nas 2 minuty.

 

 

 

 

 

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie po zatruciu tlenkiem węgla?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo według powiedzenia „Dobry ratownik, to żywy ratownik”. Poszukajmy osoby do pomocy, która będzie w stanie wesprzeć Nas podczas ewakuacji poszkodowanego bądź powiadomi odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji (numery alarmowe: 999, 998,997 lub 112).

Jeśli zadbamy już o własne bezpieczeństwo to w pierwszej kolejności zapewniamy osobie poszkodowanej dopływ świeżego powietrza, ewakuując poszkodowanego na dwór, bądź otwierając okna i drzwi w pomieszczeniu (wietrząc pomieszczenie). Jednakże jeśli to możliwe powinniśmy a wręcz musimy jak najszybciej ewakuować poszkodowanego poza pomieszczenie, w którym występuje obecność tlenku węgla.

Po wyprowadzeniu poszkodowanego na świeże powietrze rozluźniamy jego ubrania (np. krawat), aby zapewnić swobodne oddychanie. Nie zapomnijmy również o komforcie psychicznym i fizycznym poszkodowanego, okryjmy go kocem aby go ogrzać.

IV. Czujnik ratujący życie

Pomimo licznych akcji i kampanii edukacyjnych, tylko 10% budynków wyposażonych jest w czujnik tlenku węgla. Sprzęt nie kosztujący więcej niż 200 złotych, sprzęt który jest w stanie uratować Nasze życie i zdrowie. Czy warto oszczędzić 200 złotych kosztem swojego zdrowia a nawet życia?

Czujnik nowej generacji wyposażony w sensor elektrochemiczny Kidde gwarantujący 10-letni okres pracy. Pomiary koncentracji CO wykonywane są co sekundę. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu tlenku węgla sygnalizowane jest optycznie (czerwona dioda LED) oraz akustycznie (głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy o sile 85dB).Urządzenie posiada certyfikaty dopuszczające do użytku w domach oraz w przyczepach kempingowych, kamperach i na łodziach. Dzięki specjalnie zaprojektowanej obudowie może być zainstalowany na ścianie lub postawiony na płaskiej powierzchni np. na szafce nocnej w pobliżu łóżka.

 

Czujnik tlenku węgla należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym, ale w odległości nie mniejszej niż 2 m. Idealnie, gdy taki montaż umożliwia jednoczesne zainstalowanie urządzenia na korytarzu w pobliżu sypialni. Domy piętrowe czy z poddaszem powinny mieć przynajmniej jedno urządzenie na każdej kondygnacji.

Nie należy montować urządzenia w miejscu, gdzie jego działanie może być zakłócane ruchem powietrza, czyli np. przy kratkach wentylacyjnych. Nie powinno być one niczym przesłonięte (zasłonami, meblami) ani znajdować w pozycji płaskiej (np. na blacie).

Detektor powinien zostać zamocowany na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak by łatwo było nim sterować, a jednocześnie, by był trudno dostępny dla małych dzieci.

V. Co na ten temat sądzą kominiarze?

– Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia mistrza kominiarskiego – informuje Prezes Krajowej Izby Kominiarzy, Marcin Ziombski.

– W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową – dodaje M. Ziombski.

Koszt kontroli przez profesjonalną firmę kominiarską w budynkach jednorodzinnych wynosi średnio około 100 zł (wraz z rocznym Protokołem z kontroli przewodów kominowych). Dzięki temu będziemy mięli pewność, że nic złego się nie stanie, a w razie ewentualnego zagrożenia w posiadaniu właściciela będzie protokół kontrolny.

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Winterstein

SUPER

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zielonogórska policja podsumowała tegoroczne Winobranie. Odnotowano mniej wykroczeń niż przed rokiem.

W niedzielę, 10 września zakończyło się kolejne Winobranie. Nad bezpieczeństwem czuwali zielonogórscy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z innych powiatów województwa

Zamknij